Прозорците, както и другите части от дограмата, оказват значително влияние върху топлинните загуби в жилищни или търговски помещения, които може да достигнат и до 30 %. Топлоизолацията на ПВЦ прозорците се влияе от дебелината и топлопроводимостта на рамката на прозореца (обозначението е Uf), топлопроводимостта на стъклото (обозначението е Ug) и общата топлопроводимост на целия прозорец (означението е Uw).
Най-важното за енергийната ефективност е прозорците да са непропускливи, т.е. да имат тройна изолация. Колкото по-нисък е коефициентът на топлопреминаване (Uw), толкова по-добри са прозорците. Ето защо чрез монтиране на качествени прозорци могат да се постигнат значителни икономии в разходите за отопление - понякога намалението е до една трета! Топлоизолацията на ПВЦ дограмата може да се сравни с тази на алуминиевите и дървените прозорци.
ПВЦ прозорците много лесно се поддържат. Те се нуждаят от време на време от избърсване с мокра кърпа. За разлика от дървените прозорци, не изискват редовно боядисване. Те са устойчиви на киселини, ултравиолетови лъчи, корозия и екстремни атмосферни условия. Единственото нещо, което се препоръчва, е да се смазват металните части с висококачествено машинно масло. Прозорците трябва да бъдат допълнение към естетиката на пространството и цялостния облик на къщата. На пазара ще намерите множество решения във всички възможни форми и цветове, така че със сигурност ще намерите това, което отговаря на вашите собствени желания и възможности. ПВЦ прозорците имат очакван живот от 40 години. Доставчиците на качествени ПВЦ прозорци предлагат гаранция от поне 10 години.